Biuletyn – kwiecień A.D. 2025

pobierz wersję .pdf

BIULETYN INFORMACYJNY

BRACTWO KAPŁAŃSKIE ŚW. PIUSA X
w Gdyni
Porządek nabożeństw
Kwiecień
A.D. 2025

O vere beata nox – „O zaiste błogosławiona noc…

…co jedyna była godna poznać czas i godzinę zmartwychwstania”.

Drodzy Wierni, Te słowa wkłada Kościół w usta kapłana w czasie poświęcenia paschału, w wigilię zmartwychwstania. Ta noc jest błogosławiona, gdyż Chrystus Pan w czasie jej trwania zmartwychwstał. Liturgia całego miesiąca jest w cieniu tego faktu. Obchodzimy te najradośniejsze wydarzenia całego roku kościelnego w sposób bardzo uroczysty. Kościół począwszy od niedzieli palmowej zachowuje w liturgii chronologię wydarzeń związanych z tajemnicą paschalną. Dokładnie 40 dni po zmartwychwstaniu Kościół obchodzi wniebowstąpienie naszego Pana, a po następnych dziesięciu dniach zesłanie Ducha Świętego. Okres radości wielkanocnej Kościół przeżywa dokładnie tak samo jak przeżywali ją apostołowie. Nasza Matka pragnie, aby radość z triumfu Chrystusa nad śmiercią, piekłem i szatanem przepełniła nasze serca dogłębnie i abyśmy pokładali większą ufność w Chrystusie, Zwycięzcy.

Radość wielkanocną poprzedza jednak smutek, cierpienie Wielkiego Czwartku, a szczególnie Wielkich Piątku i Soboty. Uczniów, którzy nie rozumieli potrzeby cierpienia Chrystusowego, pouczył sam Zbawiciel: „Czyż nie potrzeba było, aby Chrystus cierpiał i tak wszedł do chwały swojej?”. Następnie pokazał, że cały Stary Testament, począwszy od Mojżesza, był zapowiedzią właśnie męki Mesjasza. Nam również jest trudno zrozumieć potrzebę, konieczność cierpienia. Może łatwo przychodzi nam wspominać mękę Chrystusowa, ale buntujemy się, gdy coś przykrego spotka nas samych. Smucimy się wtedy, tak jak ci uczniowie wyżej wspomniani. Droga cierpienia nie była taką, jakiej się spodziewali. Mówili oni: „a myśmy się spodziewali, że On przywróci królestwo Izraela”. My również najczęściej nie spodziewamy się cierpienia. Oczekujemy raczej korzyści, spodziewając się powodzenia na tym świecie. Jeżeli jednak chcemy królować wraz z Chrystusem w niebie, to musimy na ziemi podążać drogą jaką On szedł.

Nasze radości w niebie muszą być poprzedzone trudami i niepowodzeniami ziemskiego życia. Nasze życie na ziemi ma na szczęście różne barwy. Jest przeplatane radością i cierpieniem, chwilami uśmiechu i smutku. Chwile radosne dane nam są, abyśmy zbierali siły na przychodzące niepowodzenia. Cierpienie jest naszym udziałem, abyśmy oczyszczali nasze dusze z nazbyt ludzkich oczekiwań i wyobrażeń, a przede wszystkim, abyśmy zasłużyli na wieczną nagrodę. „Czyż nie potrzeba było, aby Chrystus cierpiał i tak wszedł do chwały swojej?”. Czyż nie trzeba, abyśmy i my cierpieli i tak weszli do chwały nieba?

Drodzy Wierni! Z tych powodów nie oczekujemy samej tylko radości tu na ziemi, bez żadnego smutku. Taka pełna radość, bez żadnej troski, będzie dopiero w naszej niebieskiej ojczyźnie, w niebie. Teraz pamiętajmy o konieczności chwilowego cierpienia na ziemi. A otuchy szukajmy w zwycięstwie Pana Jezusa. Chrystus zmartwychwstał i to prawdziwie zmartwychwstał! Chrystusowe zwycięstwo jest zapowiedzią naszego zwycięstwa!

Z błogosławieństwem kapłańskim,
ks. Krzysztof Gołębiewski

* * *

AKTUALNOŚCI

* Msze święte czytane podczas tygodnia ze śpiewem

W ciągu tygodnia, gdy z powodu święta nie odbywa się Msza śpiewana, sprawowane są Msze czytane, którym czasem towarzyszy śpiew pieśni lub gra na organach. Aby zachować porządek, informujemy, że Msze czytane z pieśniami będą odprawiane w poniedziałki i środy rano o 7.15 oraz w piątki o godz. 18.00, (chyba że z racji uroczystości danego dnia odbędzie się Msza śpiewana).

* Comiesięczne terminy

– Kolejne spotkanie apologetyczne dla młodzieży odbędzie się we wtorek 8 kwietnia. Po wieczornej Mszy św. i różańcu, spotkamy się w sali wykładowej pod kościołem. Zapraszam serdecznie wszystkich zainteresowanych w wieku od 12 do 18 lat.

– Spotkanie Krucjaty Eucharystycznej odbędzie się w sobotę 12 kwietnia. Początek po Mszy św. o godz. 9.00.

– Kolejne zaś nauki stanowe w naszym gdyńskim kościele odbędą się w czwartek (10 IV) dla mężczyzn, a tydzień później w czwartek (24 IV) dla niewiast. Nauki będą głoszone po wieczornych Mszach św. w sali wykładowej.

* Rekolekcje wielkopostne

Rekolekcje wielkopostne w naszym przeoracie wygłosi ks. Konstantyn Najmowicz. Dokładny plan:

Piątek 4 kwietnia

17:30 – Droga krzyżowa / możliwość spowiedzi.

18:20 – Nabożeństwo pierwszo piątkowe (bez różańca)/możliwość spowiedzi

19:00Msza św. czytana (kazanie nauka I)

20:00 – Nauka II

Sobota 5 kwietnia

08:00 – Nabożeństwo pierwszo sobotnie

10:00Msza św. czytana (kazanie nauka III) / Możliwość spowiedzi

11:15 – Nauka IV

Niedziela 6 kwietnia (1. Niedziela Męki Pańskiej)

06:50 – Możliwość spowiedzi

07:00Msza św. czytana (kazanie nauka V)

08:00 – Możliwość spowiedzi

08:15Msza św. śpiewana (kazanie nauka V)

09:30 – Gorzkie żale / Możliwość spowiedzi

10:00Msza św. śpiewana (kazanie nauka V)

17:30 – Możliwość spowiedzi

18:00Msza św. czytana (kazanie nauka V)

* Spowiedź w Wielkim Tygodniu

Podczas obchodów Triduum Sacrum (od Wielkiego Czwartku do Wielkanocy), spowiedź będzie miała miejsce tylko przed ceremoniami. Kapani bowiem bądź będą sami celebrowali uroczystości bądź w ceremoniach będą uczestniczyli. Biorąc pod uwagę zwiększająca się liczbę wiernych i aby dać możliwość każdemu wyspowiadania się przed Wielkanocą, w wielkim tygodniu będą wyznaczone dłuższe dyżury spowiedników. Od poniedziałku do środy spowiedź będzie od godz. 17.00 do ostatniego penitenta. Zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi w te dni.

* Porządek TRIDUUM PASCHALNEGO

WIELKI CZWARTEK (17 IV)

18:00 – możliwość spowiedzi

19:00 – uroczysta Msza św. Ostatniej Wieczerzy

(przeniesienie Najświętszego Sakramentu, obnażenie ołtarza, adoracja Chrystusa Pana w ciemnicy)

WIELKI PIĄTEK (18 IV)

17:30 – możliwość spowiedzi

18:00 – Droga Krzyżowa

19:00UROCZYSTA LITURGIA ku czci męki i śmierci Pańskiej z adoracją Krzyża św. i Komunią św.

(przeniesienie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie do grobu)

WIELKA SOBOTA (19 IV)

12:00 – poświęcenie pokarmów

18:45 – możliwość spowiedzi

19:15 – poświęcenie pokarmów

19:30WIGILIA WIELKANOCNA

WIELKANOC (20 IV)

07:00 – Rezurekcja i Msza św. śpiewana

09:30Msza św. czytana (z kazaniem)

11:00Msza św. czytana (z kazaniem)

(nie ma Mszy św. wieczorem)

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY (21 IV)

08:00Msza św. śpiewana

09:30 – Różaniec, możliwość spowiedzi

10:00Msza św. śpiewana

18:00Msza św. czytana

* Przypomnienie o obowiązku Komunii św. wielkanocnej!

Niewypełnienie tego obowiązku jest grzechem ciężkim. Niech jako przypomnienie posłuży katechizm kard. Gasparriego. Oto jego fragmenty:

O trzecim i czwartym przykazaniu kościelnym

258. Co Kościół przepisuje trzecim przykazaniem: Spowiadać się przynajmniej raz w roku?

Trzecim przykazaniem: Spowiadać się przynajmniej raz w roku, przepisuje Kościół, żeby wierni, gdy dojdą do używania rozumu, spowiadali się przynajmniej raz w roku z tych grzechów, które jeszcze nie były bezpośrednio odpuszczone w poprzednich spowiedziach.

259. Co nakazuje Kościół przez czwarte przykazanie: Najświętszy Sakrament przynajmniej w czasie wielkanocnym przyjmować?

Przez czwarte przykazanie: Najświętszy Sakrament przynajmniej w czasie wielkanocnym przyjmować, Kościół nakazuje, żeby każdy wierny, skoro tylko dojdzie do używania rozumu, przynajmniej w czasie wielkanocnym przyjmował Najświętszy Sakrament.

261. Dlaczego Kościół do trzeciego i czwartego przykazania dodał słowo „przynajmniej”?

Kościół do trzeciego i czwartego przykazania dodał słowo „przynajmniej”, żeby nam dać naukę, iż jest rzeczą bardzo pożyteczną i Kościół życzy sobie, aby wierni, nawet ci, którzy mają tylko powszednie grzechy albo śmiertelne, już bezpośrednio odpuszczone, spowiadali się częściej i często, a nawet codziennie, przyjmowali pobożnie Najświętszy Sakrament.

* * *

KRYZYS W KOŚCIELE OKIEM WYTRAWNEGO TEOLOGA

(ciąg dalszy rozważań na temat kryzysu w Kościele

według ks. Mateusza Gaudrona FSSPX)

Jakie zadania ma Bractwo?

Pierwszym i najważniejszym zadaniem Bractwa jest wychowywanie dobrych księży. W dzisiejszym kryzysie w Kościele pragnie ono także wiernie zachowywać wiarę katolicką.

Prawdziwa reforma Kościoła jest możliwa tylko poprzez reformę kapłaństwa. Tylko dobrzy i świątobliwi księża będą mogli ponownie zapalić w ludzkich sercach miłość do Boga i zapał dla wiary. Zastraszający stan oficjalnych seminariów duchownych był dla arcybiskupa Lefebvre bezpośrednim impulsem do założenia Bractwa. W oficjalnych seminariach duchownych zaprzecza się prawie wszystkim podstawowym prawdom wiary i dlatego nie przekazuje się seminarzystom żadnej duchowej formacji. W niektórych miejscach są oni nawet przez swych nauczycieli nakłaniani do grzechu i do buntu przeciwko naukom Kościoła.

Czy rozwiązanie Bractwa była ważne?

Pismem biskupa Lozanny, Genewy i Fryburga Piotra Mamie (następcy biskupa Charriere’a) z 6 maja 1975 r. Bractwo zostało rozwiązane. Nastąpiło to po rozmowach arcybiskupa Lefebvre z kardynałami Garonnem, Wrightem i Taberą w Rzymie. Ten sposób postępowania nie odpowiada prawu kanonicznemu i dlatego jest nieważny. Poza tym rozwiązanie Bractwa było nieważne, gdyż jedynym jego powodem była wierność Bractwa wierze katolickiej i tradycyjnej Mszy św.

Zniesienie Bractwa przez biskupa diecezjalnego nie odpowiada przepisom prawa kanonicznego. Według niego biskup diecezjalny nie może sam zlikwidować kongregacji, którą ustanowił w swej diecezji – może to uczynić tylko Rzym. Trzyosobowa komisja kardynalska nie była właściwym dla takiej decyzji gremium, przede wszystkim dlatego, że zaprosiła arcybiskupa Lefebvre jedynie na rozmowy. Rekursy (odwołania) arcybiskupa Lefebvre pozostawiono po prostu bez rozpatrzenia, co znowu jest sprzeczne z prawem kanonicznym.

To widoczne omijanie oficjalnej drogi prawnej przy likwidacji Bractwa jest wyraźną oznaką bezprawności tych zabiegów. Gdyby rzymskie władze miały spokojne sumienie, trzymałyby się procedury przepisanej przez prawo kanoniczne.

* * *

KALENDARZ LITURGICZNY

Na kwiecień A.D. 2025

1 wt. Dzień ferialny, 3 kl.
2 śr. dzień ferialny, 3 kl., wsp. św. Franciszka z Pauli, Wyznawcy
3 czw. dzień ferialny, 3 kl., Pierwszy czwartek miesiąca ku czci Pana naszego Jezusa Chrystusa, Najwyższego Kapłana, modlitwa za kapłanów i o powołania kapłańskie
4 pt. dzień ferialny, 3 kl., wsp. św. Izydora, Biskupa, Wyznawcy i Doktora Kościoła, Pierwszy piątek miesiąca ku czci Najśw. Serca Jezusa
5 sob. dzień ferialny, 3 kl., wsp. św. Wincentego Fereriusza, Wyznawcy, Pierwsza sobota miesiąca ku czci Niepokalanego Serca N.M.P.
6 niedz. 1. Niedziela Męki Pańskiej, 1 kl.
7 pn. dzień ferialny, 3 kl.
8 wt. dzień ferialny, 3 kl.
9 śr. dzień ferialny, 3 kl.
10 czw. dzień ferialny, 3 kl.
11 pt. Siedmiu Boleści Najświętszej Maryi Panny [1 kl.] (W Bractwie Kapłańskim Św. Piusa X święto patronalne), wsp. dzień ferialny, 3 kl
12 sob. dzień ferialny, 3 kl.
13 niedz. 2. Niedziela Męki Pańskiej – Niedziela Palmowa, 1 kl.
14 pn. Wielki Poniedziałek, 1 kl.
15 wt. Wielki Wtorek, 1 kl.
16 śr. Wielka Środa, 1 kl.
17 czw. Wielki Czwartek, 1 kl.
18 pt. Wielki Piątek, 1 kl.
19 sob. Wielka Sobota, 1 kl.
20 niedz. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego (Wielkanoc), 1 kl.
21 pn. Poniedziałek Wielkanocny, 1 kl.
22 wt. Wtorek Wielkanocny, 1 kl.
23 śr. Środa Wielkanocna, 1 kl.
24 czw. Czwartek Wielkanocny, 1 kl.
25 pt. Piątek Wielkanocny, 1 kl.
26 sob. Sobota Wielkanocna, 1 kl.
27 niedz. Niedziela Przewodnia (Biała – 1. Niedziela po Wielkanocy), 1 kl.
28 pn. Św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika, głównego Patrona Polski, 1 kl. (P.P. W archidiecezji gdańskiej i warmińskiej: Św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika, Głównego Patrona Polski i archidiecezji, 1 kl.).
29 wt. Św. Piotra z Werony, Męczennika, 3 kl.
30 śr. Św. Katarzyny Sieneńskiej, Dziewicy, 3 kl.

Porządek Mszy św. w naszym kościele przeoratowym na kolejne tygodnie podawany będzie w kruchcie kościoła oraz można go będzie znaleźć w internecie:

na stronie gdyńskiego przeoratu: https://gdynia.fsspx.pl

facebooku: https://www.facebook.com/FSSPXGdynia