Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium w Matemblewie 18 maja 2024 (relacja i galeria fotograficzna)

W sobotę 18 maja 2024 roku odbyła się kolejna pielgrzymka wiernych gdyńskiego przeoratu pw. Niepokalanego Serca Maryi do Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie. Data była nieprzypadkowa – pielgrzymka odbywa się zawsze w maju, miesiącu poświęconemu Najświętszej Maryi Pannie, a dodatkowo w tym roku przypadła na Wigilię Święta Zesłania Ducha Świętego, co wzmocniło pokutny charakter zarówno tego dnia, jak i pielgrzymki.

Przed wyjściem została odprawiona Msza święta. Następnie, po skromnym śniadaniu, pątnicy prowadzeni przez ks. Adama Cieślę ruszyli ze śpiewem Godzinek na ustach. Po drodze tradycyjnie już pierwszy postój miał miejsce obok Źródła Maryi na Wielkim Kacku – dawnym Cesarskim Źródle (niem. Kaiser Quelle), gdzie w 1921 r. podczas budowy polskiej linii kolejowej omijającej Wolne Miasto Gdańsk doszło do groźnego wypadku, który obył się bez ofiar. Robotnicy w podzięce za uratowanie życia postawili tam figurkę Najświętszej Maryi Panny i od tego czasu Źródło Maryi słynie jako lokalne miejsce kultu maryjnego, a woda w tym miejscu płynąca posiada cudowne właściwości.

Przez ok. 5 godzin pielgrzymi szli do matemblewskiej Pani śpiewając trzy części Różańca św. oraz pieśni maryjne. W tym roku trasa była nieco zmieniona, ponieważ rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii wydało zakaz wstępu do lasów miejskich w Gdyni by zwalczać AFS (Afrykański pomór świń).
Po dotarciu na miejsce odmówiono przed kapliczką modlitwę do Matki Bożej Brzemiennej oraz odśpiewano litanię loretańską. Pielgrzymka miała publiczną intencję przebłagania za grzech mordowania dzieci w łonach matek, ale każdy z pielgrzymów niósł też swoje własne intencje – związane z małżeństwem, dziećmi i innymi kwestiami polecanymi tradycyjnie w tym niezwykłym Sanktuarium.

W pielgrzymce wzięło udział ok. 60 osób,miejmy nadzieję, że w przyszłym roku liczba ta się podwoi!