Rekolekcje wielkopostne 25-27.03.2022 (relacja i zdjęcia)

W piątek 25 marca 2022 roku w przeoracie w Gdyni odbyły się uroczyste obchody święta Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie. Wieczorem o godzinie 18:00, po drodze krzyżowej, ks. Łukasz Szydłowski FSSPX odprawił Mszę świętą solenną, w asyście ks. Piotra Dzierżaka jako diakona oraz ks. Kamila Bellinga pełniącego rolę subdiakona. Po Mszy świętej kapłani wspólnie z wiernymi odczytali Akt poświęcenia Rosji Niepokalanemu Sercu NMP, według aktu dokonanego w 1987 roku przez arcybiskupa Marcela Lefebvre’a. W tym akcie zgromadzeni łączyli się z aktem papieża Franciszka który miał miejsce tego samego dnia.

Po Mszy świętej licznie zgromadzeni wierni (ponad 100 osób) wysłuchali pierwszej nauki rekolekcji głoszonych przez ks. Łukasza Szydłowskiego, zatytułowanych “«Smutna jest dusza moja aż do śmierci» – rozważania Męki Pańskiej”. Tematem pierwszej nauki było uczucie smutku rozpatrywane w świetle m.in. nauki świętego Tomasza z Akwinu i świętego Franciszka Salezego. Rekolekcjonista wspomniał między innymi, że walce ze smutkiem mają pomagać na przykład uroczyste obchody świąt, takie jak miały miejsce tamtego dnia.

W sobotę odbyły się kolejne dwie nauki rekolekcyjne, jedna przed a druga po Mszy świętej o godzinie 18:00, których wysłuchało również około 100 osób. Tematem pierwszej z nich był smutek, tym razem już konkretnie w kontekście smutku odczuwanego przez Pana Jezusa podczas konania w ogrodzie oliwnym. Druga nauka tego dnia dotyczyła zdrady Judasza jako elementu Męki Pańskiej, omówione zostały również praktyczne wnioski wynikające dla nas z tego wydarzenia.

W podobnej konwencji utrzymana była czwarta nauka, którą ksiądz Łukasz wygłosił w ramach kazania na każdej z Mszy niedzielnych – tym razem mowa była o zaparciu się świętego Piotra. Dodatkowo zostało podkreślone, jak to wydarzenie jest dla nas pouczające w obliczu obecnej sytuacji w Kościele.

Nagrania nauk rekolekcyjnych:

Nauka pierwsza –> Pobierz audio plik mp3 <–

Nauka druga –> Pobierz audio plik mp3 <–

Nauka trzecia –> Pobierz audio plik mp3 <–

Nauka czwarta –> Pobierz audio plik mp3 <–