Wycieczka Młodzieży Gdyńskiego Przeoratu do Piaśnicy – 22.09.2018 (zdjęcia)

Dnia 21-23 września bieżącego roku odbyła się kolejna wycieczka młodzieży z księdzem Krzysztofem Gołębiewskim. Celem naszej wycieczki było przybliżenie historii Kaszubów w okresie drugiej wojny światowej.

Nasze spotkanie było rozpoczęte Mszą Świętą św. Mateusza, a następnie wykładem księdza mówiącym o jak ma się przejawiać miłości względem bliźnich. W następnej kolejności udaliśmy się na wieczorny posiłek.

Następnego dnia, w sobotę, rano odbyła się Msza Święta, po niej śniadanie, a następnie wyruszyliśmy do Piaśnicy. Pierwszym punktem był pomnik zamordowanych dzieci w Piaśnicy. Jedna z uczestniczek przybliżyła nam wydarzenia jakie miały miejsce w tym miejscu. Zbrodnie dokonane miały miejsce od października 1939 do kwietnia 1940. Piaśnica jest nazywana „pomorskim Katyniem” lub „Kaszubską Golgotą”. Najbardziej drastycznym wydarzeniem było to w jaki sposób były mordowane dzieci. Jeden ze światków tych wydarzeń relacjonuje iż aby nie zniszczyć amunicji, zbrodniarze chwytali dzieci za nóżki i uderzali ich głowami o pobliskie drzewa.

Kolejnym punktem był pomnik główny, na którym upamiętni są zidentyfikowane Ofiary zbrodni piaśnickiej. Po kilku chwilach zadumy, przeszliśmy do kolejnego pomnika błogosławionej Alicji Jadwigi Kotowskiej. Była ona przełożoną Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie. Następnie udaliśmy się do pomnika poległych i do pomnika księży.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był film „Kamerdyner”. Film ten toczy się na przestrzeni 1900-1950 roku i opowiada o losach Kaszubów w tych latach. W filmie można było zauważyć scenki w języku kaszubskim (oczywiście z napisami polskimi). Film ten też ukazywał zbrodnię dokonaną w Piaśnicy.

Ostatnim elementem naszej wycieczki była obiadokolacja, na której poznawaliśmy smaki kuchni azjatyckiej . Zakończeniem naszej wycieczki była uroczysta Msza Święta w XVIII niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego.