Wycieczka Młodzieży Gdyńskiego Przeoratu do Wdzydz Kiszewskich – 28.07.2018 (zdjęcia)

W dniu 28 lipca odbyła się VI wycieczka dla młodzieży z ks. Krzysztofem Gołębiewskim. Tym razem wierni przeoratu zwiedzili Wdzydze Kiszewskie. 

Spotkanie rozpoczęło się w piątek Mszą Świętą oraz wykładem Księdza. Podczas wykładu nasz duszpasterz mówił o niebezpieczeństwie zwodzenia samych siebie. Jako że tego wieczora miało miejsce najdłuższe zaćmienie księżyca od stu lat, uczestnicy wycieczki wyszli, by podziwiać to zjawisko. Utrudniała to jednak bardzo słaba widoczność. 

Pierwszą częścią wycieczki był wyjazd do skansenu zaraz po porannej Mszy i śniadaniu. Znajdujący się we Wdzydzach najstarszy skansen w Polsce pozwolił na zapoznanie się z kaszubskimi zwyczajami ludowymi i cechami życia na dawnej wsi. Wyjątkowo interesującym dla uczestników okazał się opis obrzędów weselnych, ilustrowany starymi fotografiami. Nie obeszło się również bez tradycyjnego odśpiewania Alfabetu kaszubskiego. 

Drugą częścią wycieczki, poprzedzoną obiadem w restauracji z lokalną kuchnią, było wspięcie się na punkt widokowy we Wdzydzach. Można było podziwiać stamtąd widok na Wdzydzki Park Krajobrazowy z rozległymi jeziorami i lasami. Po powrocie do przeoratu odmówiliśmy wszyscy wspólnie różaniec. Dzień zakończył się wspólnym grillem przy przeoracie. 

Ostatniego dnia spotkania, na X Niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, odbyła się solenna Msza prymicyjna ks. Jakuba Wawrzyna.

« z 2 »