Wycieczka Młodzieży Gdyńskiego Przeoratu – 23-25.02.2018 (zdjęcia)

Dnia 23-25 lutego bieżącego roku, odbyła się kolejna wycieczka młodzieży z Księdzem Krzysztofem Gołębiewskim. Celem naszej wycieczki było poznanie kultury kaszubskiej i przybliżenie życia klasztornego kartuzów.

Nasze spotkanie było rozpoczęte Mszą Świętą, a następnie wykładem Księdza mówiącym o wyrzeczeniach w Wielkim Poście. W następnej kolejności udaliśmy się na wieczorny posiłek oraz wieczór nocnych gier planszowych.

Następnego dnia, w sobotę, rano odbyła się Msza Święta św. Macieja, po niej śniadanie, a następnie wyruszyliśmy do Kartuz. Pierwszym punktem było muzeum kaszubskie. Mogliśmy tam dowiedzieć się o zwyczajach panujących na Kaszubach. Podziwialiśmy stare przedmioty codziennego użytku. Na koniec każdy zwiedzający został poczęstowany kaszubską tabaką.

Po czym udaliśmy się do Kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach. Naszą uwagę zwrócił dach kościoła w kształcie trumny, a także umieszczony wewnątrz kościoła zegar z aniołem śmierci. Dowiedzieliśmy się o życiu zakonu kartuzów, założonego przez świętego Brunona. Następnie wypiliśmy gorącą czekoladę i udaliśmy się do pobliskiej kapliczki.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był obiad. Mogliśmy spróbować lokalnych przysmaków kuchni regionalnej. W dalszej kolejności zwiedzaliśmy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz muzeum haftu kaszubskiego w Żukowie. Dowiedzieliśmy się o życiu norbertanek i podziwialiśmy XVII ołtarz główny oraz ołtarze boczne Świętej Rodziny i świętego Norberta. Mogliśmy podziwiać różnorodność haftu kaszubskiego oraz piękne stare ornaty wyszyte przez siostry norbertanki.

Ostatnim elementem naszej wycieczki była kolacja i wieczór gier planszowych. Zakończeniem naszej wycieczki była uroczysta Msza Święta drugiej Niedzieli Wielkiego Postu.

« z 3 »